top of page

Our Silence Will Not Protect Us 
2024

site specific installation at Synagogue - Center for Contemporary Art in Trnava, Festival Pohoda Trenčín, Biela noc - City Library Bratislava, Art Center Synagogue Stupava
Photo: Ondrej Koščík, Marko Erd, Adam Koso, Oleksandra Sherhina, Oles Cheresko, @_isonative

Under the Cover of Transformation / Adrian Kobetic

published in: https://artalk.info/news/pod-obalkou-premeny

 

A book has transformative potential. It can stir society and the individual alike. It has the ability to change for the better but, with comparable effectiveness, also for the worse. A protest has a similar effect. It is an instrument of social change and its stimulant but the result of its influence can be a series of negative as well as positive consequences. Both of these phenomena, which are the result of social-transformation initiatives, are explored and brought into relation by the exhibition Mlčanie nás neochráni at the Synagogue – Centre for Contemporary Art of the Jan Koniarek Gallery. The author of the project is Jaroslav Varga, a Slovak intermedia artist currently living in Prague, while the exhibition was curated by Vladimír Beskid from the Jan Koniarek Gallery.

 

The exhibition is, to a certain extent, a site-specific installation in which the author places painted banners in the synagogue space, reminiscent of those that usually appear at public protests. However, if the visitors start to read the texts on the individual pieces of cardboard, panels or canvases, they will easily notice that instead of protest slogans, they bear the titles of more or less well-known publications. The exhibition is thus a collage of book titles, presented with a banner aesthetic, making it a visually rich, conceptual painting display.

 

With this exhibition, Jaroslav Varga partly follows up on his previous projects, in which he has dealt with the themes of library, archive and collective memory. At the same time, however, the project is also a step towards social criticism and a “time-specific” installation. The artist himself has repeatedly admitted that his original planned presentation was different but changed under the pressure of social events. It comes at a time when the Slovak society is experiencing a wave of anti-government protests reacting to changes in criminal law but also in the management of culture and support for the arts.

 

The titles of philosophical essays, political novels, as well as biographies appear on the banners, in a way representing a critical library. This can be seen as a presentation of an “author's library”, a demonstration of one's own value system, offered in such a sophisticated way to the visiting public. The values represented in the titles of the books flood the space of the synagogue where they are asserted in the trivial visual language of public statements, further developing their nature of presumed liveliness and authenticity. However, the very title of the exhibition is an example of its value orientation. It is derived from the title of the book Your Silence Will Not Protect You by the African essayist, feminist author, and activist Audre Lorde. This work, as well as a large part of the others, represented in the exhibition only by their titles, deals with the issue of social inclusion and combating hate speech in society.

 

An interesting situation presents itself when one looks at this grouping of slogans from the gallery – the open floor of the synagogue. For a moment, the visitors seem to become the speakers at the protests, that is, those who change society and take on the role of the instigators of transformation.

 

This set of titles and their beliefs, however, is not entirely encapsulated and impermeable. In fact, an important part of the exhibition is its programme, which is not only ancillary but forms a distinctive element of the project. During the exhibition, the author and the gallery educator organised workshops where visitors could come and, in dialogue with the author, prepare their own banner with the title of the book they had chosen. 

 

As the exhibition took place at a time of Slovak anti-government protests, the author proceeded to yet another possibility of audience activation. He offered the banners from the exhibition for loan, which made them appear at one of the protest rallies as a cultivated and sophisticated expression of social opinion. The exhibition is thus not just a “warehouse of books” but rather a dynamic library with opportunities to contribute, borrow, and return. Moreover, the dummy banners thus became real ones at the moment of borrowing, and a kind of social activation of the work has occurred – a participatory transformation of the gallery presentation into a temporary work in a public space.

 

Jaroslav Varga once again creates an extremely powerful and thoughtful but also socially engaged presentation, through which, moreover, he offers an extension of the ingrained possibilities of thinking about public participation in a contemporary art exhibition project.

 

If we return, in conclusion, to the transformative potential of the book and the project's relation to the space in which it takes place, we can extend our reflections to the context of the cultural history of the site. It is a former synagogue building whose social function makes transformation through a book essential. For it is the Torah, the sacred book, which, by its presence, radically transforms the space into a sacred one, demanding a high intellectual effort in both the interpretation and reception of the text.

 

Jaroslav Varga / Mlčanie nás neochráni (Silence Won't Protect Us) / curator: Vladimír Beskid / Jan Koniarek Gallery, Synagogue – Centre for Contemporary Art / Trnava / 13 March-12 May 2024

 

Translation of the review from Slovak | Františka Blažková.

........

Text: Pod obálkou premeny, Adrián Kobetič

Zdroj: https://artalk.info/news/pod-obalkou-premeny

Kniha má potenciál transformácie. Dokáže pohnúť so spoločnosťou a rovnako tak aj s jedincom. Má schopnosť meniť k lepšiemu, no s porovnateľnou účinnosťou aj k horšiemu. Podobne je to s protestom. Je nástrojom spoločenskej zmeny, jej stimulantom, avšak výsledkom jeho pôsobenia môže byť rad negatívnych aj pozitívnych konzekvencií. Oba tieto fenomény, ktoré sú výsledkom spoločensko-transformačných iniciatív, skúma a ukladá do vzťahu výstava Mlčanie nás neochráni v Synagóge – centre súčasného umenia Galérie Jána Koniarka. Autorom projektu je Jaroslav Varga, slovenský intermediálny výtvarník žijúci aktuálne v Prahe, pričom kurátorsky výstavu zastrešil Vladimír Beskid z Galérie Jána Koniarka.

Výstava je do istej miery site-specific inštaláciou, v ktorej autor vkladá do priestorov synagógy maľované transparenty, aké sa objavujú zvyčajne na verejných protestoch. Ak sa však návštevníci a návštevníčky začítajú do textov na jednotlivých kartónoch, doskách či plachtách, povšimnú si ľahko, že namiesto protestných hesiel nesú názvy viac či menej známych knižných diel. Výstava je teda kolážou titulov kníh, prezentovaných estetikou transparentu, čo z nej robí vizuálne výdatnú, konceptuálnu maliarsku expozíciu.

Touto výstavou Jaroslav Varga nadväzuje čiastočne na svoje predošlé projekty, v ktorých sa venoval otázkam knižnice, archívu či kolektívnej pamäti. Zároveň je však projekt aj vykročením k spoločenskej kritike a „time- specific“ inštaláciou. Sám autor opakovane priznal, že jeho pôvodná plánovaná prezentácia bola iná, avšak pod tlakom spoločenských udalostí sa zmenila. Prichádza v čase, keď spoločnosť zažíva vlnu protivládnych protestov reagujúcich na zmeny v trestnom zákone, ale taktiež v riadení kultúry a podpore umenia.

Na transparentoch sa objavujú názvy filozofických esejí, politických románov, ale aj biografií, istým spôsobom predstavujúce kritickú knižnicu. Možno to chápať ako prezentáciu „autorskej knižnice“, ukážku vlastného hodnotového systému, ponúkaného takýmto sofistikovaným spôsobom návštevníctvu. Hodnoty zastupované v názvoch kníh zaplavujú priestor synagógy, kde sa presadzujú triviálnym vizuálnym jazykom verejných vyhlásení, čo ešte väčšmi rozvíja ich povahu domnelej živelnosti a autentickosti. Ukážkou hodnotového smerovania výstavy je pritom už samotný jej názov. Ten je odvodený od názvu knihy Your Silence Will Not Protect You africkej esejistky, feministickej autorky a aktivistky Audre Lorde. Toto dielo, ako aj veľká časť ostatných, zastúpených na výstave len ich titulmi, sa zaoberá otázkou sociálnej inklúzie a boja proti nenávistným prejavom v spoločnosti.

Zaujímavá situácia sa ponúka v momente, keď na toto zoskupenie hesiel nazerá človek z tribúny, z otvoreného poschodia synagógy. Návštevníci a návštevníčky akoby sa na okamih stávali vystupujúcimi na protestoch, teda tými, ktorí spoločnosť menia a dostávajú sa do úlohy strojcov a strojkýň transformácie.

Tento súbor titulov a ich presvedčení však nie je celkom uzavretým a nepriepustným. Dôležitou súčasťou výstavy je totiž jej program, ktorý nie je len sprievodný, ale tvorí výrazný prvok výstavného projektu. Počas neho autor spolu s galerijnou pedagogičkou organizovali workshopy, kam mohli návštevníci a návštevníčky prísť a v dialógu s autorom pripraviť vlastný transparent s názvom knihy, ktorú si vybrali.

Keďže výstava prebiehala v čase protivládnych protestov, autor pristúpil ešte k ďalšej možnosti aktivácie diváctva. Svoje transparenty z výstavy ponúkol na zapožičanie, vďaka čomu sa objavili na jednom z protestných zhromaždení ako kultivované a sofistikované vyjadrenie spoločenského názoru. Výstava tak nie je iba „skladom kníh“, ale skôr dynamickou knižnicou s možnosťou prispenia, požičania a vrátenia. Navyše, atrapy transparentu sa vďaka tomu stali v momente požičania skutočným transparentom a nastala teda akási spoločenská aktivácia diela, participatívna premena galerijnej prezentácie na dočasné dielo vo verejnom priestore.

Jaroslav Varga vytvára opätovne mimoriadne silnú, premyslenú, ale aj spoločensky angažovanú prezentáciu, ktorou navyše ponúka rozšírenie zaužívaných možností uvažovania o participácii verejnosti vo výstavnom projekte súčasného umenia.

Ak by sme sa ešte v závere vrátili k transformačnému potenciálu knihy a nadväznosti projektu na priestor, v ktorom sa koná, môžeme rozšíriť svoje uvažovanie o kontext kultúrnych dejín miesta. Ide o pôvodnú budovu synagógy, pre ktorej spoločenskú funkciu je transformácia prostredníctvom knihy nevyhnutná. Je to totiž Tóra, posvätná kniha, ktorá svojou prítomnosťou radikálne mení priestor na sakrálny, vyžadujúc pritom vysoké intelektuálne úsilie vo výklade, ale aj prijímaní textu.

 

Jaroslav Varga / Mlčanie nás neochráni / kurátor: Vladimír Beskid / Galéria Jána Koniarka, Synagóga – Centrum súčasného umenia / Trnava / 13. 3. 2024 - 12. 5. 2024

........................................

Text: Mlčanie nás neochráni, Vladimír Beskid

Zdroj: https://www.gjk.sk/podujatie/jaro-varga-mlcanie-nas-neochrani

Galéria Jána Koniarka otvára výstavnú dramaturgiu trnavskej Synagógy - Centra súčasného umenia v roku 2024 individuálnou výstavou popredného slovenského umelca s medzinárodným renomé Jaroslava VARGU (1982). Ide o výraznú site specific inštaláciu s nosným motívom „manifestačného“ vystúpenia knižných titulov (vedeckých aj beletristických) v intenzívnom dialógu a konfrontácií.

Umelec dlhodobo pracuje s tematikou kníh a knižníc, uveďme že už v roku 2009 prináša názvy kníh, kde boli uvedené len tituly o konci všetkého (End of the History; End of the Earth, End of the Days... atď.), ďalej vloženie prázdneho priestoru do historickej knižnice v kaštieli Betliar (Stratená knižnica, 2015), či dopisovanie názvov kníh na biele chrbty knižnice – od bratislavskej SNG (2015) až po aktuálnu výstavu v pražskej Kunsthalle (2024). Naposledy to bola veľkorysá inštalácia a konfrontácie kritického vnímania kníh a filmov dobrodružstiev a stereotypov populárneho nemeckého spisovateľa Karla Maya z dnešného pohľadu (Travel Tales in the Land; Múzeum súčasného umenia v Haife, 2023).

V prípade trnavskej synagógy ide o rozsiahle obsadenie historického priestoru knižnými titulmi, ktoré sú v podobe zátarás a výziev - zavesené, postavené, opreté o stenu, položené na podlahu a pod. V pozadí tohto manifestačného nasadenia vizuálneho textu je foucaultovské konštatovanie, že sa stále nemôžeme „vymaniť z útlaku moci, poznania a sexuality“. Vznikla komplexná „nasýtená“ inštalácia so silnými titulmi kníh s rebelským, protestným, či vzdorovitým gestom, ktoré reagujú na súčasný spletitý mediálny aj mentálny stav veci a spoločenského prostredia. Ide o neustály, premenlivý stav individuality v zložitom spoločensko - kultúrnom prostredí, rozkolísaný vzťah jednotlivca a systému v turbulentných časoch a v mnohorakých jazykových podobách.

Nájdeme tu filozofické traktáty a úvahy (Nikdy sme neboli moderní, či After Lockdown (B. Latour)), dystopické sci- fi knihy (MY (J. Zamjatin); 1984 (G. Orwell), vykreslenia zanikajúceho a zrodu nového sveta (Muž bez vlastnosti (R. Musil); Doktor Živago (B. Pasternák)), či zborník súčasných esejí ( A New Fascism?). Zároveň ide o knihy rodovej a homosexuálnej problematiky (White Teeth (Zadie Smith); Na zemi sme na okamžik nádherní (Ocean Voung)), otázky rasizmu v anglo-americkom kontexte (Citizen (C. Rauhine); Why I am No Longer Talking to White people About Race (Reno Eddo-Lodge)). Autor otvára aj otázky uprchlíctva v súčasnom svete (Salt Houses (H. Alyan); Návrat do Haify (G. Kanafání)), rozbor prepojenia globálnej politiky a zemepisu (Prisoners of Geography (T. Marshall)), ale aj lokálnych dejín a súvislosti (Mendennek vége (grófka Ilona Andrássy)). Zápaja pritom aj knihy zo slovenského, či českého prostredia - od umeleckej

literatúry (Farská republika (D. Tatarka); Nehybnosť (M. Kundera)) až po nekompromisný pohľad na naše súčasné dianie (Zemský ráj jen na pohled (M. Zablocki), či dve knihy Šimečkovcov (Koniec nehybnosti; Život na tekutých pieskoch)).

Každá knižnica je konštruovaná podľa istého kľúča, v synagóge tak vznikla improvizovaná imaginárna „knižnica“ podľa autorovho výberu. Dôležitý moment inštalácie je fakt, že vznikla pre tento priestor priamo tu v tomto historickom priestore s vlastnou pamäťou a bude sa meniť počas výstavy samotnej (work in progress). Preto na emporách bude ponechaný otvorený ateliér umelca a budú pribúdať série komorných kresieb, skíc, či poznámok, ktoré odrážajú prvotný svet vizuálnych ideí autora. Nakoniec bude tvoriť aj pokračovanie jeho dlhodobého príbehu denníkových kresieb a záznamov z mnohých svetových miest a lokalít (City Diary; od roku 2013 dodnes). Inštaláciu doplnia aj autorské videá na poschodí. Na záver čítania výstavy veľmi aktuálne logo, či prehlásenie „Your Silence Will Not Protect You / Vaše ticho vás neochráni“ od afroamerickej spisovateľky a feministky Audre Lorde, ktoré poslúžilo aj ako podklad pre názov celej výstavy (zborník poézie, eseji a prejavov z roku 2017) a prináša istý odkaz, či apel na transformovanie ticha väčšiny na „jazyk akcie“.

40_Jaroslav Varga_Mlčanie nás neochráni_Marko Erd (9)
bottom of page